среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy sztachetki PVC na plot i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na ploty z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastykowe z Ostródy na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także plot Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z skał przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o nierównych kształtach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego następnego zespalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie PCV należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий