понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenie Winylowe stawia się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku szyku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z Winylu mogą być bardzo cienkie, chociaż trzeba je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z Nowego Tomyśla stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий