пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie podkreśli projektu trawnika lub kwiatów jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu. Pamiętajmy także, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawnika bądź kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, niskie krzewy zdołają utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe place gleby. Estetycznie uformowany niewielki żywopłot sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie czy tez wybujałe zielone ploty wolno otrzymać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy mogą być znacznie bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta i należny go redukować, mimo to jego wersje Fastigiata Robusta wolno odłożyć bez pomocy.Będzie migiem rósł tudzież ochroni kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja przemiany o jasnych czy tez tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu chwytliwego w słońcu, ale nawet w śladzie liście zostają całkiem jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий